Share your photos

Reserve your place in our history and join our photo wall by sharing your photos here or on Instagram using the hashtag #CCN125

Select Gallery Upload your photo
  • Alex Jantzen - A Levels, 2009-2011
  • Bethany Plummer - A Levels, 2012-2014
  • Bruce Pearson - A Levels, 1967-1969
  • Cheri Gowler, A Levels, 2015-2016
  • Dot Lenton - A Levels, 1961-1964
  • Duncan Abel - A Levels, 1989
  • Ellie Thompson - A-Levels, 2014-2016
  • Jon Ford - A Levels, 1988-1990
  • Josée Tisdale - A Levels, 2009-2012
  • Liz Thompson, A Levels, 1983-1985
  • Rebecca Perry - A Levels, 1990s
  • Rhiannon Chipperfield - A Levels, 2014-2016
  • David Coe - Apprenticeship, 1950s
  • Gordan Keable - Printing, 1966-1969
  • John Martin - Apprenticeship, 1960-1968
  • Michael Hannant - Apprenticeship, 1961-1966
  • Brenda Gostling (née Smith) - Bilingual Secretaries and Business Computing, 1976-1978, 2006-2009
  • Dan Bell - Business Studies, 1996-1998
  • Hannah Wait - Business, 2015-2016
  • Jason Buck - Business & Finance, 1996
  • Joanne Enefer - Legal Secretarial Diploma, 1981-1983
  • Joseph Hastings, Commercial & Financial Services, 2016
  • Linda May - Secretarial, 1978-1979
  • Samuel Jermy, Business & Finance, 2016
  • Clayton Davis, Carpentry & Joinery, 2016
  • Harry Brice, Building & Construction, 2016
  • Harvey Hall - Construction and Graphic Design, 2010-2014
  • Jamie Payne, Electrical Installations, 2016
  • John Hipperson - Construction, 1963-1967
  • Polo Hume - Welding, 2002-2004
  • Sam Wheeler, Plumbing, 2016
  • Lynne Ainge - DTMHA, 1980-1981
  • Mary Lea - Access to Higher Education, 2015-2016
  • Veronique Ananou, Higher Education, 2012-2014
  • Amy Fisher - Hairdressing, 2012
  • Emily McMenemy - Hairdressing
  • Georgina Stearman - Hairdressing, 2015-present
  • Kara Haggar - Hairdressing, 1999
  • Karen Death - Hairdressing, 1986-1988
  • Steve Bacon - Hairdressing Course Leader, 1977-2016
  • Abigail Linstead - Health & Social Care, 2015-present
  • Aimee Ross - Health & Social Care, 1997-2000
  • Amy Keeley, Health & Social Care, 2015-2016
  • Charles Harvey - Health & Social Care, 2009-2016
  • Charley Burge, Child Care, 2016
  • Charlotte England, Childcare, 2015-2016
  • Chelsea Taylor - Health and Social Care, 2015-present
  • Ellie Kirby, Childcare & Education, 2016
  • Georgina Leake, Childcare, 2015-2016
  • Imogen Clancy, Health Studies, 2016
  • Izzy Chrysafi, Health & Social Care, 2015-2016
  • Katie Brooks, Health & Social Care, 2015-2016
  • Katie Hockin - Health & Social Care, 2015-2016
  • Natasha Byram, Health & Social Care, 2015-2016
  • Nilsu Denizli, Health Studies, 2014-2016
  • Rachel McElwaine - Childcare, 1997-1999
  • Serena Satchell, Health & Social Care, 2015-2016
  • Sophie Himpson - Health & Social Care, 2015-2016
  • Wendy Murray-Smith - Community & Family Care, 1980-1982
  • Wesley Sayers, Health Studies, 2016
  • Bethany Fearn - Professional Cookery, 2013-2016
  • Catherine Watson, Food Studies, 2013-2016
  • Daniel Sheridan, Hospitality & Catering, 2016
  • Dawn Perkins, Catering, 2016
  • Gary Hunter - Hospitality & Catering, 1983-1987
  • Ian Boardley - Hospitality & Catering, 1978-1980
  • Imogen Humby, Professional Catering, 2015-2016
  • James Sheldrake, Hospitality, 2015-2016
  • Jean Dale - Cookery, 1952-1953
  • Jessica Dwojacka, Hospitality & Catering, 2016
  • Katie Carruth, Professional Cookery, 2016
  • Keziah Baxter, Food Studies, 2010-2016
  • Louise Walker - Hospitality & Catering, 1975-1979
  • Lucy Bracey - Professional Cookery, 2013-2016
  • Luke Isherwood, Food Skills Catering, 2014-2016
  • Luke Pheonix, Catering, 2015-2016
  • Mark Foster - Hospitality & Catering, 1993-1995
  • Megan Styles, Catering, 2016
  • Michaela-Louise Mitchell, Hospitality & Catering, 2016
  • Nicola Hicks - BTEC Hospitality, 1986-1988
  • Paul Ward, Hospitality & Catering Lecturer, 1987-2000s
  • Robyn Jackson, Hospitality & Catering, 2016
  • Sam Warrington - Hospitality & Catering, 2004-2006
  • Shane Waters, Hospitality & Catering, 2015-2016
  • Will Goulborn, Media Learning Company, 2014-2016
  • Amy Morris, Music, 2016
  • Arthur Gilmour - Furniture Design, 2000
  • Bethany MacDonald, Art & Design, 2016
  • Bethany Richards, Art & Design, 2016
  • Cassandra Townsend - Textiles, 2012-2014
  • Hannah Phoenix - Textiles, 2010-2013
  • Ieesha Lawes, Art & Design, 2016
  • Jack Darge, Art & Design, 2016
  • Orson Ayers, Performing & Creative Arts, 2016
  • Richard Sutton - Music Practice and Creative Practice & Enterprise, 2004-2007, 2009-2011
  • Rutendo Mukuya, Music, 2014-2016
  • Salman Toheed, Music, 2014-2016
  • Sam Claflin, Perfoming Arts, 2003
  • Suzanne Gilmour - Furniture Upholstery, 2006
  • Tallulah Bell, Public Services, 2016
  • Brandon Betts, Vehicle Maintenance, 2016
  • Charlie Bigsby-Bye, Engineering, 2016
  • Daniel Barradas, Vehicle Repair & Maintenance, 2015-2016
  • Darren Zelos-Brown, Mechanical Engineering, 2016
  • Frank Horner - Electrical Engineering, 1960s
  • Ian Head - Motor Vehicle Engineering & Management, 1979-1981
  • Jack Daniels, Vehicle Maintenance & Repair, 2016
  • Josh Wyatt, Aviation Engineering, 2016
  • Kellar Inns, Mechanical Engineering, 2016
  • Lauren Thompson, Vehicle Maintenance & Repair, 2015-2016
  • Luke Morgan, Aviation Engineering, 2016
  • Morgan Roberts, Vehicle Maintenance & Repair, 2015-2016
  • Robert Wright, Aviation Engineering, 2016
  • Stuart Mackay - Mechanical Engineering, 1976-1978
  • Thomas Teil, Aviation Engineering, 2016
  • Joseph Longfield, Sports, 2016
  • Joshua Brenouf, Sports, 2016
  • Neo Price, Sport, 2016
  • Rebecca Forster, Outdoor Adventure, 2015-2016
  • Tate Devlin, Sports, 2016
  • Amy Straker, Staff, 2004-2016
  • Averil Wilkinson, Staff, 2005-2016
  • Chris Boon, Staff, 2007-2016
  • Dan Goulborn, Staff, 2014-2016
  • Jenny Barrs, Staff, 2001-2016
  • Jenny Jones, Staff, 2009-2016
  • Julie Tyler, Staff, 2008-2016
  • Kerry Lymbery, Staff, 2013-2016
  • Kerry Patterson, Staff, 2007-2016
  • Laura Flood, Staff, 2016
  • Masood Arya, Staff, 2003-2016
  • Paula Horsfall, Staff, 2004-2016
  • Professor Roy Seaman, Business & Franchising Lecturer, 2001
  • Richard Nobes - Printroom Team Leader/Designer, 2011-2016
  • Sara Razzaghi, Staff, 2004-2016
  • Stef Wilson, Staff, 2010-2016
  • Sujata Vyas-Walkerley, Staff, 2013-2016
  • Suki Gosal, Staff, 2008-2016
  • Algimantas Zilinskas, ESOL, 2015-2016
  • Cameron Burradge, GCSEs, 2016
  • Daniela Boboc, ESOL, 2016
  • Jordan Stevenson, Phoenix Plus, 2014-2016
  • Ryan Hollingdale, Phoenix Purple, 2015-2016
  • Jake Oram, Travel & Tourism, 2016
  • Alex Jantzen - A Levels, 2009-2011
  • Bethany Plummer - A Levels, 2012-2014
  • Bruce Pearson - A Levels, 1967-1969
  • Cheri Gowler, A Levels, 2015-2016
  • Dot Lenton - A Levels, 1961-1964
  • Duncan Abel - A Levels, 1989
  • Ellie Thompson - A-Levels, 2014-2016
  • Jon Ford - A Levels, 1988-1990
  • Josée Tisdale - A Levels, 2009-2012
  • Liz Thompson, A Levels, 1983-1985
  • Rebecca Perry - A Levels, 1990s
  • Rhiannon Chipperfield - A Levels, 2014-2016
  • David Coe - Apprenticeship, 1950s
  • Gordan Keable - Printing, 1966-1969
  • John Martin - Apprenticeship, 1960-1968
  • Michael Hannant - Apprenticeship, 1961-1966
  • Brenda Gostling (née Smith) - Bilingual Secretaries and Business Computing, 1976-1978, 2006-2009
  • Dan Bell - Business Studies, 1996-1998
  • Hannah Wait - Business, 2015-2016
  • Jason Buck - Business & Finance, 1996
  • Joanne Enefer - Legal Secretarial Diploma, 1981-1983
  • Joseph Hastings, Commercial & Financial Services, 2016
  • Linda May - Secretarial, 1978-1979
  • Samuel Jermy, Business & Finance, 2016
  • Clayton Davis, Carpentry & Joinery, 2016
  • Harry Brice, Building & Construction, 2016
  • Harvey Hall - Construction and Graphic Design, 2010-2014
  • Jamie Payne, Electrical Installations, 2016
  • John Hipperson - Construction, 1963-1967
  • Polo Hume - Welding, 2002-2004
  • Sam Wheeler, Plumbing, 2016
  • Lynne Ainge - DTMHA, 1980-1981
  • Mary Lea - Access to Higher Education, 2015-2016
  • Veronique Ananou, Higher Education, 2012-2014
  • Amy Fisher - Hairdressing, 2012
  • Emily McMenemy - Hairdressing
  • Georgina Stearman - Hairdressing, 2015-present
  • Kara Haggar - Hairdressing, 1999
  • Karen Death - Hairdressing, 1986-1988
  • Steve Bacon - Hairdressing Course Leader, 1977-2016
  • Abigail Linstead - Health & Social Care, 2015-present
  • Aimee Ross - Health & Social Care, 1997-2000
  • Amy Keeley, Health & Social Care, 2015-2016
  • Charles Harvey - Health & Social Care, 2009-2016
  • Charley Burge, Child Care, 2016
  • Charlotte England, Childcare, 2015-2016
  • Chelsea Taylor - Health and Social Care, 2015-present
  • Ellie Kirby, Childcare & Education, 2016
  • Georgina Leake, Childcare, 2015-2016
  • Imogen Clancy, Health Studies, 2016
  • Izzy Chrysafi, Health & Social Care, 2015-2016
  • Katie Brooks, Health & Social Care, 2015-2016
  • Katie Hockin - Health & Social Care, 2015-2016
  • Natasha Byram, Health & Social Care, 2015-2016
  • Nilsu Denizli, Health Studies, 2014-2016
  • Rachel McElwaine - Childcare, 1997-1999
  • Serena Satchell, Health & Social Care, 2015-2016
  • Sophie Himpson - Health & Social Care, 2015-2016
  • Wendy Murray-Smith - Community & Family Care, 1980-1982
  • Wesley Sayers, Health Studies, 2016
  • Bethany Fearn - Professional Cookery, 2013-2016
  • Catherine Watson, Food Studies, 2013-2016
  • Daniel Sheridan, Hospitality & Catering, 2016
  • Dawn Perkins, Catering, 2016
  • Gary Hunter - Hospitality & Catering, 1983-1987
  • Ian Boardley - Hospitality & Catering, 1978-1980
  • Imogen Humby, Professional Catering, 2015-2016
  • James Sheldrake, Hospitality, 2015-2016
  • Jean Dale - Cookery, 1952-1953
  • Jessica Dwojacka, Hospitality & Catering, 2016
  • Katie Carruth, Professional Cookery, 2016
  • Keziah Baxter, Food Studies, 2010-2016
  • Louise Walker - Hospitality & Catering, 1975-1979
  • Lucy Bracey - Professional Cookery, 2013-2016
  • Luke Isherwood, Food Skills Catering, 2014-2016
  • Luke Pheonix, Catering, 2015-2016
  • Mark Foster - Hospitality & Catering, 1993-1995
  • Megan Styles, Catering, 2016
  • Michaela-Louise Mitchell, Hospitality & Catering, 2016
  • Nicola Hicks - BTEC Hospitality, 1986-1988
  • Paul Ward, Hospitality & Catering Lecturer, 1987-2000s
  • Robyn Jackson, Hospitality & Catering, 2016
  • Sam Warrington - Hospitality & Catering, 2004-2006
  • Shane Waters, Hospitality & Catering, 2015-2016
  • Will Goulborn, Media Learning Company, 2014-2016
  • Amy Morris, Music, 2016
  • Arthur Gilmour - Furniture Design, 2000
  • Bethany MacDonald, Art & Design, 2016
  • Bethany Richards, Art & Design, 2016
  • Cassandra Townsend - Textiles, 2012-2014
  • Hannah Phoenix - Textiles, 2010-2013
  • Ieesha Lawes, Art & Design, 2016
  • Jack Darge, Art & Design, 2016
  • Orson Ayers, Performing & Creative Arts, 2016
  • Richard Sutton - Music Practice and Creative Practice & Enterprise, 2004-2007, 2009-2011
  • Rutendo Mukuya, Music, 2014-2016
  • Salman Toheed, Music, 2014-2016
  • Sam Claflin, Perfoming Arts, 2003
  • Suzanne Gilmour - Furniture Upholstery, 2006
  • Tallulah Bell, Public Services, 2016
  • Brandon Betts, Vehicle Maintenance, 2016
  • Charlie Bigsby-Bye, Engineering, 2016
  • Daniel Barradas, Vehicle Repair & Maintenance, 2015-2016
  • Darren Zelos-Brown, Mechanical Engineering, 2016
  • Frank Horner - Electrical Engineering, 1960s
  • Ian Head - Motor Vehicle Engineering & Management, 1979-1981
  • Jack Daniels, Vehicle Maintenance & Repair, 2016
  • Josh Wyatt, Aviation Engineering, 2016
  • Kellar Inns, Mechanical Engineering, 2016
  • Lauren Thompson, Vehicle Maintenance & Repair, 2015-2016
  • Luke Morgan, Aviation Engineering, 2016
  • Morgan Roberts, Vehicle Maintenance & Repair, 2015-2016
  • Robert Wright, Aviation Engineering, 2016
  • Stuart Mackay - Mechanical Engineering, 1976-1978
  • Thomas Teil, Aviation Engineering, 2016
  • Joseph Longfield, Sports, 2016
  • Joshua Brenouf, Sports, 2016
  • Neo Price, Sport, 2016
  • Rebecca Forster, Outdoor Adventure, 2015-2016
  • Tate Devlin, Sports, 2016
  • Amy Straker, Staff, 2004-2016
  • Averil Wilkinson, Staff, 2005-2016
  • Chris Boon, Staff, 2007-2016
  • Dan Goulborn, Staff, 2014-2016
  • Jenny Barrs, Staff, 2001-2016
  • Jenny Jones, Staff, 2009-2016
  • Julie Tyler, Staff, 2008-2016
  • Kerry Lymbery, Staff, 2013-2016
  • Kerry Patterson, Staff, 2007-2016
  • Laura Flood, Staff, 2016
  • Masood Arya, Staff, 2003-2016
  • Paul Ward, Hospitality & Catering Lecturer, 1987-2000s
  • Paula Horsfall, Staff, 2004-2016
  • Professor Roy Seaman, Business & Franchising Lecturer, 2001
  • Rebecca Perry - A Levels, 1990s
  • Richard Nobes - Printroom Team Leader/Designer, 2011-2016
  • Sara Razzaghi, Staff, 2004-2016
  • Stef Wilson, Staff, 2010-2016
  • Steve Bacon - Hairdressing Course Leader, 1977-2016
  • Stuart Mackay - Mechanical Engineering, 1976-1978
  • Sujata Vyas-Walkerley, Staff, 2013-2016
  • Suki Gosal, Staff, 2008-2016
  • Algimantas Zilinskas, ESOL, 2015-2016
  • Cameron Burradge, GCSEs, 2016
  • Daniela Boboc, ESOL, 2016
  • Jordan Stevenson, Phoenix Plus, 2014-2016
  • Ryan Hollingdale, Phoenix Purple, 2015-2016
  • Jake Oram, Travel & Tourism, 2016